DÍLNAPOSTUPY VÝROBY SI VYMÝŠLÍM SÁM

ZKUŠENOSTI SE SLÉVÁNÍM

Uměleckému ztvárnění ze šedé litiny se věnuji od roku 2005, kdy jsem využil svých dlouholetých zkušeností se slévárenskou výrobou.

Nejprve jsem vytvářel do interiéru menší plastiky, svícny, vázy a obrázky. Poté, se zvyšujícím zájmem o umění a estetičnost, se tvorba rozšířila o domovní čísla, vitráže, ornamenty, plastiky postav a živočichů, květinové stojany a lavečky. Rád kombinuji litinu se sklem, keramikou či dřevem.

PROCES VÝROBY

ORIGINÁLNÍ POSTUPY

K výrobě nepoužívám jen běžné technologie, které můžete dnes spatřit ve slévárnách, kde svoje výtvory odlévám, ale i zcela originální metody, jenž zaručují mým výtvorům jedinečnost a hlavně originalitu.

Používám jak vytavitelné, tak i své pomocné modely, které formuji do samotuhnoucích písků. Formy následně odlévám tekutým kovem při teplotě kolem 1320˚C. Z odlitku se odstraní vtoková soustava a poté putuje do brokovací komory, kde se očistí od zbytku žáruvzdorného nátěru a spečeného písku.

PROCES VÝROBY


ZARUČENÁ JEDINEČNOST

Po odlití je forma zničena.

Následuje broušení nebo pískování. K dokonalosti se musí ještě brousit a případně přepískovat. Na takto připravený odlitek nanáším až tři vrstvy ochranného nátěru a kontury na povrchu zvýrazním vybranou patinou. Používám kvalitní antické nebo kovářské barvy a patiny.Sochy do interiéru mohu na přání zákazníka jen napatinovat, přelakovat, černit či nechat rezavět.

PROCES VÝROBY